MARIAN LICHTMAN

kompozytor, perkusista, wokalista

W 1960 zdobył II miejsce na Festiwalu Młodych Talentów w Sopocie.

W 1963 wraz z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim założył Trubadurów, do których 1965 na krótko dołączyła Sława Mikołajczyk. Z Trubadurami wylansował wiele znanych przebojów, m.in. „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”. W 1967 wraz ze Sławą Mikołajczyk i Krawczykiem na chwilę odszedł do eksperymentalnego zespołu Izomorf 67. Jednak po kilku miesiącach Krawczyk z Lichtmanem wrócili do Trubadurów, ale już bez Sławy Mikołajczyk.

W 1974 na pewien czas rozstał się z Trubadurami i wyjechał do Danii. Zaczął wtedy występować w składzie skandynawskiej supergrupy Mosala Dosa u boku samego Randy’ego Castillo i Marilyn Mazur. Koncertował także z Milesem Davisem podczas jednej z tras po Skandynawii. Dwa lata później zgłosił się na casting do zespołu Red Square, który wygrał pokonując ponad 200 przesłuchiwanych perkusistów. Z tą grupą większość utworów nagrywał w studiu legendarnego zespołu ABBA. W tym czasie otworzył muzyczny klub Roxana, w którym odbywało się wiele koncertów.

Na początku lat 90. XX wieku zaczął co jakiś czas przyjeżdżać do kraju, by wspólnie koncertować z Trubadurami. W 1998 nagrał wraz z zespołem płytę Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz. Latem tego roku ukazała się jeszcze jedna płyta zespołu Znamy się tylko z widzenia – Złote przeboje, która zyskała status Złotej Płyty.

W 1999 ukazała się płyta Trubadurzy śpiewają Lichtmana, na której wykonał także samodzielnie kilka utworów: „Moje rodzinne miasteczko”, „Dla Ciebie nie znaczy nic”, „Taki jazz”, „Mariana samba” i „Witamy rok 2000”.

Równocześnie będąc członkiem zespołu próbował także kariery solowej śpiewając i nagrywając płyty z muzyką jazzową oraz disco polo. W 2006 nagrał z Iwoną Węgrowską – byłą wokalistką zespołu ABRA piosenkę zatytułowaną „Moja zima” oraz „Mogę wszystko ci dać”.

W 2008 ukazała się jego najnowsza solowa płyta Traces In The Sand. Na płycie znalazła się między innymi przeróbka piosenki „Znamy Się tylko z widzenia”, którą zaśpiewał z młodymi wykonawcami w wersji hip-hop z nieznacznie zmienionym tekstem, a także nowe utwory, m.in. „Moje lato” i „Szał pod sufitem”. W 2008 wraz z zespołem nagrał piosenkę „Nic nie wychodzi”, do której powstał również teledysk promujący stronę internetową zespołu.

W styczniu 2010 wraz z Trubadurami stworzył piosenkę „W zimowy wieczór”, do której powstał także teledysk. W tym roku nagrali jeszcze utwór wraz z Krzysztofem Krawczykiem i Krzysztofem Jerzym Krawczykiem utwór „Marynarze szos”, do którego nagrano również teledysk. W 2010 wraz z zespołem nagrał utwór „Bez Ciebie tak mi źle” wraz z teledyskiem.